Novozámocký dres si oblečie draftový výber New Yorku Rangers

Zverejnené 12.09.2018 | Patrik Koči
NOVÉ ZÁMKY — Účastník Tipsport Ligy z Nových Zámkov v stredu ohlásil posilnenie útočních radov. Vedenie klubu sa dohodlo na spolupráci do konca sezóny 2018-19 s 24-ročným českým krídelníkom Richardom Nejezchlebom, ktorý dve uplynulé sezóny strávil v Litvínove.

Nejezchleb posledné dva roky pôsobil v Litvínove, kde kvôli zraneniu dohromady stihol odohrať iba 33 zápasov (7 + 6). Na sever Čiech vtedy prichádzal zo zámoria, kde sa bil o angažmán v NHL na farmách v AHL a ECHL. Predtým pôsobil v juniorskej WHL.

Dobre stavaný 188 centimetrov vysoký krídelník pravidelne reprezentoval Česko v mládežníckych kategóriách a v roku 2014 si ho na drafte zo 122. pozície vybrali zástupcovia New York Rangers. Štartu v NHL sa ale nedočkal.


Richard, prečo si sa rozhodol akceptovať ponuku Nových Zámkov, ako sa zrodil tento prestup a čo očakávaš od pôsobenia v slovenskej Tipsport Lige?

„Po sezóne som zvažoval viacero alternatív, či zostať v českej extralige alebo ísť do 1. ligy s ambíciami na postup, či ísť na Slovensko alebo sa vrátiť naspäť do Severnej Ameriky. Odmeitol som možnosť na návrat do ECHL, kde mi zmluvu ponúklo Orlando. Taktiež bola v riešení AHL s Torontom Marlies, no musel by som čakať dlhší čas a to už som nechcel. Po dvojročnom pôsobení v Česku, kde som aj vinnou zranení prišiel o väčšiu časť ročníka, chcem tento rok odohrať kompletnú sezónu v mužstve, ktoré mi dá jasnú úlohu a rolu. Pán tréner Jančuška mi ju dal a prejavil o mňa veľký záujem, rovnako ako prezident klubu pán Sucharda, ktorý o mňa stál už v minulej sezóne. Viem, že v minulosti tu neboli najlepšie výsledky a vymenilo sa to množstvo hráčov a trénerov. Terajšia vízia pánov Suchardu a Jančušku, ktorí chcú behom troch rokov koncepčne postaviť mužstvo, s ktorým chcú bojovať o titul, ma zaujala. Bude to výzva aj pre mňa. Prešiel som si už súpisku, kde som videl kvalitných hráčov.“

„Rozprával som sa s Radimom Hruškom, ktorý mi povedal všetko o mužstve a odporučil mi ponuku prijať. Počul som, že je tu výborná partia chalanov, čo je pre mňa veľmi dôležité. Z tímu ešte poznám Adama Zbořila, s ktorým som hrával v mládežníckych reprezentáciách, tak sa teším, až sa opäť stretneme v jednej šatni. Čo sa týka môjho očakávania, tak do Nových Zámkov prichádzam s tým, že budem môcť hrať svoj útočný hokej a pomôžem mužstvu k čo najlepším výsledkom. Nemám skúsenosti so slovenskou Tipsport Ligou, ale viem, že sem prichádzajú hráči zo zámoria a po sezóne odchádzajú do top európskych líg. Je to najvyššia súťaž, ktorá má vo svete svoje postavenie. Aj preto som odmietol 1. českú ligu, nakoľko sa chcem v kariére posunúť ďalej.“

V Severnej Amerike si strávil štyri sezóny. Čo ti dal a ako ťa ovplyvnil zámorký hokej? Ako blízko si bol k NHL a aká spomienka z tohto obdobia ti utkvela v pamäti najviac?

„V zámorí som sa na sebe naučil tvrdo pracovať, pretože tam je konkurencia oveľa väčšia, než na čo sme zvyknutí u nás. Keď nie ste dobre pripravený, nemáte šancu uspieť. K NHL som podľa mňa nemal úplne ďaleko, žiaľ, po sezóne som sa musel podrobiť operácii bedrového kĺbu, tým pádom som nebol úplne pripravený na sezónu, ktorá tomu aj odpovedala. Šťastie praje pripraveným a ja som v tú dobu pripravený nebol. Na New York spomínam v dobrom, videl som, ako funguje jedna z najlepších hokejových organizácií na svete, spoznal som veľa profesionálov, od ktorých som sa veľmi veľa naučil, a pobil som sa na ľade o miesto s výbornými hráčmi. Najsilnejšiu spomienku mám určite na svoj prvý priateľský zápas v NHL proti Philadelphii, v ktorom som po prvýkrát obliekol dres Rangers. “

Kompletné štatistiky Richarda Nejezchleba nájdete TU.

Vítame Richarda v Nových Zámkoch a želáme mu veľa úspešných zápasov v bielo-zelenom drese.

foto: flickr.com, hcverva.cz