V Nových Zámkoch vyrastá ďalšia brankárska opora reprezentácie: S Košarišťanom som sa ešte nerozprávala

Zverejnené 15.01.2019 | Patrik Koči
RADENTHEIN/NOVÉ ZÁMKY — Ženská reprezentácia do osemnásť rokov zvládla vo svojom poslednom vystúpení na majstrovstvách sveta divízie I skupiny A v rakúskom Radentheine nesmierne ťažkú úlohu – zdolala výber Nemecka 5:1. V budúcej sezóne sa tak mladé Slovenky predstavia v najvyššej divízii majstrovstiev sveta.

Jednou z najväčších opôr mužstva bola aj novozámocká rodáčka a odchovankyňa Nikola Zimková. Brankárka, ktorá v júli oslávila 15 rokov, na turnaji inkasovala iba štyrikrát.

Postup z 1. divízie A-skupiny medzi elitu sa nerodil ľahko, Slovenky vstúpili do šampionátu tesným víťazstvom 1:0 nad domácim výberom. Maďarky narobili Slovenkám veľké problémy v druhom zápase. Kúdelkove zverenky museli otáčať nepriaznivý stav 0:2 po dvoch tretinách na konečných 3:2. V treťom zápase však prišla prehra 2:5 s Talianskom, ktorú mladé reprezentantky napravili víťazstvom nad Dánkami 3:1. Na postup medzi najlepšiu osmičku sveta potrebovali Slovenky v priamom súboji proti Nemecku zisk všetkých troch bodov, čo sa im podarilo vysokým víťazstvom 5:1.

Z 80 striel pustila Nikola Zimková za svoj chrbát iba štyri, pripísala si jedno čisté konto a jej úspešnosť zákrokov bola rovných 95 %.


V úvode veľká gratulácia k postupu medzi svetovú špičku. Skús nám opísať svoje pocity, ktoré si mala priamo na ľade po poslednej siréne. Ako to prežívaš teraz, s odstupom niekoľkých hodín?
"Ďakujem pekne. Bol to neopísateľný pocit plný emócií a od šťastia sa mi tlačili slzy do očí. Teraz tie emócie už opadli, ale radosť bude pretrvávať ešte dlho, lebo na to nikdy nezabudnem."

Čo rozhodlo o tom, že medzi elitu postupujú dievčatá zo Slovenska?
"Bojovali sme ako jedna veľká rodina, na ľade sme všetci nechali srdce a to sa podpísalo pod náš výkon. Chceli sme titul, išli sme do toho s tým, že chceme vyhrať. Hrali sme to, čo vieme, hrali sme so srdcom a podarilo sa nám to."

V Nových Zámkoch i reprezentácii podáva výborne výkony Andrej Košarišťan. Inšpirujú ťa aj jeho výkony? Rozprávali ste sa spolu niekedy?
"Určite áno, lebo každý jeden dobrý brankár dokáže svojim výkonom motivovať. Andrej je skvelý a hlavne je oporou tímu. Zatiaľ som však tú česť ešte nemala."

Aké máš plány na nasledujúce dni? Bude ti dopriate aj krátke voľno alebo sa ihneď vrátiš do školy?
"Dnes som už musela naspäť do školy. Na tréning sa však teším viac. (smiech)"