MLÁDEŽ: Boris Záhumenský: ”Vážte si, že môžete hrať hokej.”

Zverejnené 02.07.2018 | Redakcia
NOVÉ ZÁMKY — Trénerom starších žiakov MHK Lokomotívy Nové Zámky sa pre sezónu 2018-2019 stal Boris Záhumenský (32).

Vážený pán tréner, vitajte v Nových Zámkoch. Aké sú Vaše prvé dojmy?
"V Nových Zámkoch som zatiaľ len počas letnej prípravy, takže sa nedá všetko objektívne zhodnotiť. Za ten čas, čo som tu, tak mam dobré pocity. S vedením, trénermi a rodičmi sa komunikuje bez problémov. Deti trénujú poctivo a disciplína je tiež v poriadku, aj keď je stále čo zlepšovať, ale na tom ešte popracujeme."

Máte za sebou pestré hráčske aj trénerské skúsenosti. Môžete sa v krátkosti predstaviť našim mladým hráčom a hráčkam?
"Ako dieťa som vyrastal v Senici. Prešiel som všetkými žiackymi kategóriami, extraligou dorastu a potom som hrával juniorku v Slovane Bratislava. Ďalej som pokračoval v kariére v 1SHL, kde som po piatich sezónach odišiel do Francúzska do Dijonu a Gapu. Ďalej moje kroky viedli do Nemecka do klubu EV Landsberg, kde som mal ťažké zranenie. Po náraze na mantinel som mal zlomených šesť stavcov. V Mníchove som absolvoval päť operácií, ale našťastie to dopadlo všetko dobre. Aj napriek tomu som sa ešte po roku vrátil k hraniu a odohral ešte tri sezóny v 1SHL. Dve v Senici a jednu v Trnave. Potom som sa dal už len na trénovanie. Štyri roky som trénoval starších žiakov, dva roky mladších žiakov, dva roky dorast a dva roky mužov. Trénerskú licenciu som si robil počas aktívneho hrania na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. III. stupeň trénerstva som ukončil v roku 2012."

Žijeme v turbulentnom hokejovom čase, akou filozofiou trénovania povediete naše mládežnícke družstvá?
"Máte pravdu, momentálne je to v slovenskom hokeji turbulentné a kluby, či tréneri nevedia čo bude ďalej a čo sa zmení, ale verím, že sa všetko dá časom do poriadku a stabilizuje sa to tak ako vo vyspelých hokejových krajinách. Prišiel som do klubu s tým, aby som tu odviedol svoju prácu najlepšie ako viem a to nie len pri trénovaní hokeja. Mojím cieľom je naučiť deti sa správať aj mimo štadióna."

Letná príprava je sa konci, mnohí rodičia ju nepovažujú za potrebnú. Váš názor?
"Končíme letnú prípravu, ktorú chlapci a dievčatá odtrénovali v rámci svojich možností, za čo ich môžem pochváliť. Na tie názory, že letná nie je dôležitá, som si už za tie roky zvykol, ale opak je pravdou. Je veľmi dôležitá v rozvoji pohybových, silových a kondičných schopností, ktoré sa potom prejavia cez sezónu."

Aké zručnosti by mali hokejisti a hokejistky v tomto veku rozvíjať a na aké športové aktivity by sa mali zamerať? A najmä, čomu sa vyvarovať?
"V tomto veku starších žiakov deti veľmi rýchlo vyrastú. Preto treba dbať na koordinačné schopnosti. Je to takzvaný zlatý vek na rozvoj rýchlosti, ale treba samozrejme dbať na všestrannú prípravu."

Samozrejme je dôležitá aj strava. Žiaci a žiačky sú vo veku, kedy vchádzajú do puberty. Čo by ste im poradili, aby sa ich výkonnosť zvyšovala?
"Samozrejme strava je veľmi dôležitá súčasť športovca, ale tiež viem, že v tejto uponáhľanej a upracovanej dobe nemajú rodičia toľko času a financií deťom vždy chystať len to najlepšie jedlo a tak im dajú peniaze nech si niečo kúpia a samozrejme si kúpia nejakú blbosť. To je ďalšia vec, čomu by sa tréneri a učitelia v škole mali venovať a učiť deti, čo si kupovať."

Naši hráči a hráčky žijú hokejom. Načo v tomto chúlostivom veku popri hokeji nezabudnúť?
"Je to pekné, že žijú hokejom, ale v prvom rade, čo im budem aj ja neustále pripomínať, je ŠKOLA a v ďalšom rade samostatnosť. Nech sa vedia o seba postarať a nie sa stále spoliehať na maminku, či tatinka ako je to v tejto dobe normálne. Treba apelovať na rodičov, aby dostávali veci za zásluhy, aby si veci vážili a mali okrem školy aj iné povinnosti, napríklad v domácnosti."

O chvíľu načrieme do novej sezóny. Čo od nej očakávate?
"To ťažko povedať, Stanley Cup asi nevyhráme 😀, ale určite budem ja aj moji asistenti chcieť, aby všetci napredovali a zlepšovali sa a do ďalších kategórií išli čo najlepšie pripravení."

Za pár rokov deti vyrastú. Aká myšlienka od trénera Záhumenského by im mala utkvieť v pamäti?
"Nech si vážia to, že môžu hrať hokej. Nie každý má tú možnosť!"


text

text

text